Automatyzacja rekrutacji: jak Flexiple pomaga startupom znaleźć świetny talent

Powszechnie wiadomo, że znalezienie talentu technologicznego jest jednym z największych i najdroższych wyzwań, jakie firma może podjąć w dzisiejszych czasach.

Lata niedoboru talentów i rosnącego popytu zaowocowały scenariuszem, w którym pensje w stratosferze, nieokiełznane praktyki kłusownictwa i wysokie wskaźniki rotacji stały się normą, a nie wyjątkiem.

Z drugiej strony te same czynniki stworzyły możliwości dla tych, którzy wyróżniają się w rekrutacji, prowadząc do powstania firm zajmujących się rekrutacją jako usługą (RaaS), takich jak Flexiple .

Pozyskiwanie najlepszych talentów technologicznych dla innych firm jest lukratywnym biznesem, ale także bardzo konkurencyjnym. Często sukces mierzy się umiejętnością łączenia zdolnych profesjonalistów z interesującymi firmami w jak najkrótszym czasie .

Można to zrobić na wiele sposobów.

Na przykład niektóre firmy RaaS wdrażają globalne kampanie reklamowe, aby przyciągnąć inżynierów i programistów z każdego zakątka globu. Inni zatrudniają małe armie rekruterów, którzy wędrują po LinkedIn i Twitterze, aby polować na wszystko, co się rusza.

Z drugiej strony firma Flexiple zdecydowała się obrać mniej utartą ścieżkę, dodając do miksu automatyzację.

Jak dotąd wyniki są niesamowite – i to nie wszystko.

W tym artykule pokażemy niektóre procesy zautomatyzowane przez Flexiple, a także aplikacje, które im to umożliwiły.

Ale najpierw przyjrzyjmy się tej dobrze rozwijającej się firmie.

Szukam talentów we właściwych miejscach

Flexiple definiuje się jako sieć niezależnych programistów i projektantów, którzy współpracują z najlepszymi start-upami, aby pomóc im znaleźć wysokiej jakości talenty technologiczne.

Zapewniają klientom łatwy dostęp do profesjonalistów, którzy z kolei muszą przejść sześcioetapowy proces weryfikacji, aby znaleźć się w puli talentów Flexiple.

W ten sposób gwarantują, że klienci otrzymają „śmietankę z upraw”, oszczędzając im również cenny czas i pieniądze.

flexiple-homepage-alt

Co najważniejsze, rozumieją sektor technologiczny. Dzięki temu mogą łączyć firmy z utalentowanymi inżynierami i projektantami bez konieczności owijania w bawełnę.

Jak można sobie wyobrazić, firmy poszukujące talentów technicznych zainteresowały się usługami Flexiple i wkrótce znalazły się przytłoczone popytem.

To skłoniło ich do zbadania automatyzacji. Podobnie jak inne firmy na tym etapie , Flexiple rozpoczął od zidentyfikowania różnych procesów, które można znormalizować i zautomatyzować.

Zawsze jest najciemniej przed automatyzacją

Jednym z pierwszych problemów, które Flexiple rozwiązał dzięki automatyzacji, było związane z siecią talentów oraz tym, w jaki sposób kandydaci oglądali i aplikowali na dostępne stanowiska w różnych firmach.

Przed automatyzacją proces był wychodzący.

Zespół Flexiple ręcznie tworzył krótką listę kandydatów na stanowisko, kontaktował się z każdym z kandydatów przez e-mail i ostatecznie przedstawiał rekomendację dla klienta.

Oczywiście proces ten wymagał dużo czasu i angażował zbyt wielu członków zespołu (średnio 3-4 osoby).

Co gorsza, ciągła komunikacja tam i z powrotem przez e-mail przełożyła się na skrócony czas obsługi klientów. Niejednokrotnie klient już objął stanowisko, zanim Flexiple wrócił z realnym dopasowaniem .

Ponadto nieaktualne dane dotyczące dostępności freelancerów dodały do procesu niespójności.

Aby rozwiązać te problemy, firma Flexiple zdecydowała się zmienić proces i zautomatyzować go za pomocą Integromatu.

Po automatyzacji: Ulepszenia i wyniki

Aby usprawnić ten proces, firma Flexiple w pierwszej kolejności zajęła się samą jego naturą.

Zamiast kontaktować się z freelancerami, gdy stanowisko było dostępne, przeszli na „samoobsługowy” pulpit internetowy zawierający wszystkie dostępne stanowiska, które freelancerzy mogą zobaczyć i aplikować.

Wszystkie kluczowe informacje związane ze stanowiskiem zostały również udostępnione na desce rozdzielczej, aby uniknąć zbędnych pytań i odpowiedzi.

Podsumowując, Flexiple zaczął rejestrować kluczowe szczegóły dotyczące dostępności i zainteresowania również za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego.

Integromat automatycznie przesyła dane i aktywuje szereg działań w zależności od otrzymanych danych wejściowych, znacznie zmniejszając potrzebę dodatkowych rąk.

automated-job-application-system

Zmiany zaowocowały znacznie szczuplejszym procesem, w którym:

  1. Freelancerzy logują się do panelu Webflow, aby sprawdzić nowe możliwości
  2. Dane logowania są automatycznie synchronizowane przez Integromat
  3. Kiedy freelancer zgłasza się do projektu, Integromat zapisuje szczegóły z Webflow do Airtable
  4. E-mail „pierwsza odpowiedź” jest następnie wysyłany automatycznie przez Integromat

I jak wspomnieliśmy wcześniej, wyniki były imponujące.

Przede wszystkim wymiana e-maili z freelancerami została znacznie zmniejszona: ze średnio ośmiu e-maili w starym procesie do dwóch na dzień dzisiejszy.

Czas realizacji dla klientów również uległ radykalnej poprawie. Przed automatyzacją powrót do klienta z rekomendacją zabierał Flexiple dwa tygodnie. Teraz są w stanie polecić kogoś w ciągu zaledwie kilku dni.

Nie trzeba dodawać, że nie jest to jedyny zautomatyzowany proces Flexiple.

Inne kluczowe aspekty biznesowe, takie jak tworzenie kont freelancerów i aktualizacja szczegółów projektu, również zostały w pełni zautomatyzowane.

automated-account-creation-system

W sumie automatyzacja pozwoliła firmie Flexiple odnotować 300% wzrost przychodów przy jednoczesnym zwiększeniu zespołu o 50% .

Innymi słowy, ich roczny przychód wzrósł z 700 000 USD do 2 mln USD, jednocześnie utrzymując stan zatrudnienia w ryzach (od 10 do 15 osób w tym samym okresie) .

Końcowe przemyślenia

Z historii Flexiple można wyciągnąć dwa kluczowe wnioski.

Pierwsza z nich jest dość oczywista: żadna zmiana nie może nastąpić bez odpowiedniego nastawienia i podejścia.

Flexiple wiedział, że jest miejsce na ulepszenia i nie wahał się przesuwać elementów, aby się rozwijać.

Drugi wniosek dotyczy wpływu automatyzacji.

Nigdy wcześniej nie było tak łatwo wprowadzić tak ogromne zmiany w tak krótkim czasie i przy tak przystępnej cenie .

Nieco ponad dekadę temu podobny rozwój przyniósłby tysiące, jeśli nie setki tysięcy dolarów. W dzisiejszych czasach każda firma może to zrobić za ułamek tego.

Wystarczy odpowiednie nastawienie i najlepsze narzędzia.

Miłej automatyzacji!