Jak Integromat zmienił styl drukarki tekstylnej w prężną firmę odzieżową?

Jednym z najbardziej ekscytujących aspektów dzisiejszego przemysłu modowego jest ogromna liczba alternatyw dostępnych dla każdego. Jest moda na każdą kieszeń, ciało, zawód, klimat, a nawet światopogląd.

Przejdź do automatyzacji mody, a opcje znacznie się zawężą.

Większość historii na ten temat koncentruje się na innowacjach produkcyjnych lub na tym, jak może wyglądać przyszłość mody po zautomatyzowaniu linii produkcyjnych.

Są to niezbędne ujęcia, ale spójrzmy prawdzie w oczy: brakuje im praktycznej wartości dla tysięcy firm, które działają w najbardziej zaludnionym obszarze świata mody – handlu detalicznym.

Na szczęście automatyzacja mody to coś więcej niż automatyczne maszyny do szycia i dystopijna przyszłość.

W tym studium przypadku pokażemy, w jaki sposób automatyzacja pomogła przekształcić drukarnię tekstyliów w zdywersyfikowaną firmę odzieżową, która dba o długoterminowy zrównoważony rozwój branży.

Oto historia Wildnera i ich jednokierunkowej podróży do automatyzacji przepływu pracy.

Firma modowa B2B2C

Założona w 2010 roku firma Wildner GmbH obsługuje za pośrednictwem swoich marek kilka branż modowych. Obejmują one:

Wildner świadczy usługi drukowania tekstyliów na żądanie za pośrednictwem Wild Printing oraz odzieży za pośrednictwem swoich dwóch innych marek.

Ich elementy ubrań można znaleźć we własnych sklepach cyfrowych, a także w dużych rynków internetowych, takich jak Avocadostore , myToys i OTTO , co czyni je rzadko, ale ciekawy przypadek firmy B2B2C .

Jak mówi Ben Wildner, założyciel firmy:

Drukujemy na odzieży już od ponad 11 lat. Zapewniamy dobrą jakość, szybką dostawę, a współpraca z nami jest niesamowicie łatwa. Ważne jest, aby podkreślić to, co sprzedajemy. Bawełna organiczna i uczciwe warunki dla wszystkich pracowników zaangażowanych w proces produkcji. Chcemy mieć swój udział w uczynieniu świata trochę lub znacznie lepszym.

Zdywersyfikowana firma działająca na solidnych podstawach i zrównoważonych praktykach: w bezwzględnej branży, jaką jest moda, są to kluczowe elementy do rozwoju.

A jednak Wildner ledwo przetrwał jako firma.

Więc co się zmieniło?

Lepsze procesy: ostateczna strategia poprawy marży

Największe problemy, z jakimi zmagał się Wildner, dotyczyły procesów i przepływów pracy.

Popyt na produkty i usługi firmy rósł, ale długotrwałe, uciążliwe procesy hamowały wzrost i zjadały marże.

Na przykład jednym z głównych wyzwań było zwiększenie wydajności stacji drukujących tekstylia . Przed automatyzacją operatorzy drukarek otrzymywali papier, który wyglądał tak:

Mając ten dokument w ręku, musieli szukać w systemie zarządzania dokumentami odpowiednich plików do drukowania, które często były porozrzucane i źle nazwane (pomyśl „freehugstosavetheworld.png”).

Ten proces był ogromną stratą czasu i utrudniał szkolenie nowych pracowników. W rezultacie wydajność produkcyjna wynosiła średnio od 15 do 18 koszulek na godzinę na stację drukującą.

Po dokładnym rozważeniu Ben Wildner wziął problem w swoje ręce i zaczął majstrować przy Integromacie, aby go rozwiązać.

Pierwszym kluczowym usprawnieniem było odebranie pracownikom zadań związanych z wyszukiwaniem plików. Aby to osiągnąć, zastąpił listy pozycji kodami QR.

Zmiana okazała się skuteczna. W dzisiejszych czasach wszyscy pracownicy, aby rozpocząć proces drukowania, to zeskanować kod QR, a Integromat zajmuje się resztą poprzez:

  • Wyszukiwanie i pobieranie odpowiednich plików do drukowania
  • Zbieranie danych wyjściowych i aktualizacja baz danych

Te zadania zajmowały kilka minut; teraz wystarczy kilka sekund.

Wyniki były natychmiastowe: na niektórych stacjach drukujących wydajność wzrosła o oszałamiające 190% na godzinę .

Typowe błędy, takie jak wybór (a następnie drukowanie) niewłaściwych plików, zostały zredukowane do prawie zera.

A co najważniejsze szybsza produkcja zaowocowała lepszymi czasami realizacji, co naturalnie przełożyło się na szczęśliwszych klientów .

Haute automation dla sprzedawców mody

W tym momencie Wildner był więcej niż gotowy do dalszej automatyzacji większej liczby kluczowych procesów. Skupiono się na najbardziej czasochłonnych zadaniach, takich jak:

  • Przetwarzanie zamówienia
  • Drukowanie etykiet
  • Spełnienie
  • Raportowanie

Wkrótce wdrożono nowe scenariusze Integromatu, aby zautomatyzować cały cykl — od zamówień po realizację i raportowanie .

Rzućmy okiem na najważniejsze zmiany.

Wszystko zaczyna się od prostego scenariusza, który automatycznie pobiera zamówienia z Shopify i układa je w Airtable.

Dzięki uporządkowanej organizacji danych w Airtable, scenariusz sekund zajmuje się tworzeniem dokumentów produkcyjnych dla stacji drukujących.

Po wyprodukowaniu towarów, rekordy Airtable są automatycznie aktualizowane, ustępując miejsca kolejnemu procesowi – etykietom wysyłkowym.

Korzystając z poniższego scenariusza, Integromat generuje etykiety wysyłkowe dla lokalizacji w całej Unii Europejskiej.

Następnie ten mały potwór zajmuje się realizacją zamówień w sklepach internetowych i na platformach handlowych firmy.

Aby zamknąć krąg, ostateczny scenariusz zbiera kluczowe dane (ile zamówień otrzymano dzień wcześniej i jaki przychód wygenerowała firma), generuje krótki raport i przesyła go przez Slack do najwyższego kierownictwa.

Te zautomatyzowane scenariusze oszczędzają setki godzin, które wcześniej spędzano na wyszukiwaniu, klasyfikowaniu i aktualizowaniu danych ; powtarzalne i wymagające dużej ilości zasobów zadania, które pochłaniały ogromną część zarobków firmy.

Uwagi końcowe: Automatyzacja mody dla detalistów

Kluczowym wnioskiem z tej historii jest to, jak osiągalna i niedroga automatyzacja jest dla tych, którzy działają w sektorze handlu detalicznego modą.

W przeciwieństwie do producentów – dla których automatyzacja wymaga ogromnych inwestycji kapitałowych – detaliści mogą zacząć automatyzować swoje firmy jedynie za pomocą kilku aplikacji i czasu na zastanowienie się nad tym, co zautomatyzować .

Podobnie jak w modzie, piękno automatyzacji tkwi w prostocie; a to często materializuje się w postaci ulepszonych, bezwysiłkowych procesów.

Mając to na uwadze, czeka na Ciebie nowy świat możliwości.

Miłej automatyzacji!