Czy możesz tweetować z Notion? Tak, a oto jak to zrobić [Samouczek]

Jednym z najbardziej cenionych aspektów Notion jest możliwość zarządzania wszystkim ze swojej bazy. A dzięki niedawnemu wprowadzeniu Notion API dotyczy to również tweetów.

Za pomocą Integromatu możesz stworzyć prosty harmonogram Twittera, który pozwoli Ci:

  • Wpisz swoje tweety w Notion
  • Wybierz datę i godzinę publikacji
  • Zobacz, jak Twoje tweety są publikowane bez opuszczania Notion

W tym artykule pokażemy, jak automatycznie publikować tweety z Notion. Aby kontynuować, potrzebujesz konta Notion, płatnego konta Integromat i konta na Twitterze.

Zobaczmy teraz, jak krok po kroku stworzyć ten użyteczny Notion – integracja z Twitterem.

Krok 1: Konfiguracja Notion

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to utworzyć nową bazę danych w Notion. Ta baza danych to miejsce, w którym zaplanujesz swoje tweety, więc nazwijmy ją „Notion tweet scheduler”.

Następnie musisz zmienić nazwę właściwości Tytuł na „ Tekst tweeta ” i dodać właściwość Data , którą możesz nazwać „ Zaplanowano na ”. Następnie dodaj właściwość Czas ostatniej edycji.

Dzięki temu Integromat będzie wiedział, kiedy dodałeś nowy element.

Na koniec utwórz właściwość Checkbox o nazwie „ Tweeted ”. Użyjemy tej właściwości, aby zapobiec dwukrotnemu wysyłaniu tweetów.

Kiedy skończysz, twoja baza danych powinna wyglądać tak:

Krok 2: Tworzenie pierwszego scenariusza Integromatu

Czas wskoczyć do Integromatu i stworzyć nowy scenariusz.

W panelu Integromatu utwórz nowy scenariusz, wybierz aplikację Notion, a następnie wybierz moduł Notion Watch database items.

Gdy to zrobisz, nadszedł czas na skonfigurowanie modułu. Najpierw musisz połączyć swoje konto Integromat z Notion. Wystarczy kliknąć „ Dodaj ” i postępować zgodnie z instrukcjami – nawiązanie połączenia nie powinno zająć więcej niż kilka sekund.

Przejdźmy teraz do konfiguracji modułu. W nim wybierz bazę danych harmonogramu tweetów i ustaw ją tak, aby uruchamiała się, gdy zmieni się „ Według zaktualizowanego czasu ” i zwiększ limit do wyższej liczby – powiedzmy 14.

W ten sposób Integromat nie będzie pobierał każdego elementu z bazy danych za każdym razem, gdy będzie szukał nowych elementów (tweetów) w Twojej bazie. Zwiększenie limitu do 14 sprawi, że nawet jeśli zaplanujesz 14 tweetów za jednym razem, automatyzacja będzie nadal działać zgodnie z oczekiwaniami.

Idealny, gdy planujesz swoje tweety z wyprzedzeniem przed wyjazdem na 2 tygodnie wakacji, prawda?

Gdy skończysz, kliknij „ OK ”.

Teraz dodamy kolejny moduł do naszego scenariusza Integromat: Magazyn danych .

Po dodaniu wybierz „ Dodaj/zastąp rekord ” i „ Utwórz nową składnicę danych ”. Nadaj mu inspirującą nazwę (na przykład „ Zaplanowane tweety ”) i dodaj następujące właściwości:

  • Wymagana właściwość tekstu wielowierszowego o nazwie „ Tweet
  • Właściwość Data o nazwie „ Zaplanowano na

Rozmiar przechowywania danych może pozostać na poziomie 1 MB.

Po wykonaniu tej czynności zaznacz opcję „Zastąp istniejący rekord”, w przeciwnym razie wszelkie zmiany w zaplanowanych tweetach spowodują niezamierzoną burzę tweetów.

Możesz pozostawić wszystkie inne wartości bez zmian.

Teraz musimy wybrać, które elementy mają zostać dodane do magazynu danych.

Możesz śmiało wpisać dane testowe do swojej bazy danych Notion. Następnie raz uruchom automatyzację Integromat, kliknij Magazyn danych i znajdź następujące pozycje:

  • Klucz : „ Identyfikator pozycji bazy danych
  • Tweet : “ Właściwości Wartość: Treść tweeta[1]: Tekst: Treść
  • Zaplanowane dla : „ Właściwości Wartość: Zaplanowane dla: Start

Jeśli to zadziała, daj sobie kilka propozycji: właśnie stworzyłeś automat, który przenosi dane z bazy danych Notion do magazynu danych Integromat.

To chyba dobry moment na wyjaśnienie, dlaczego jest to przydatne.

Aby zaplanować tweety, musimy sprawdzić, czy nie został przekroczony czas „ Zaplanowane na ”. Można to zrobić ręcznie w Notion, ale wymagałoby to sprawdzenia wszystkich elementów w bazie danych za każdym razem, aby zobaczyć, czy jeden lub więcej przekroczyło zaplanowany czas.

Nie jest to bardzo wydajne.

Zamiast tego utrzymujemy mniejszą, bardziej wydajną bazę danych (zwaną magazynem danych), która zawiera tweety, które są zaplanowane, ale jeszcze nie zostały opublikowane.

Za każdym razem, gdy Integromat opublikuje zaplanowany tweet, zostanie on również usunięty z magazynu danych.

Z tą automatyzacją wiążą się jednak dwa problemy.

Po pierwsze, jeśli jeden z tweetów w Twojej bazie danych nadal jest wersją roboczą, którą edytujesz do perfekcji, Integromat nie ma możliwości poznania tego.

Prostym sposobem na naprawienie tego jest dodanie właściwości Checkbox do bazy danych Notion, którą można nazwać „ Gotowe ”. Tylko zaznaczone elementy zostaną dodane do magazynu danych, co da ci niezbędne miejsce na edycję, poprawę lub natychmiastowe usunięcie twoich wersji roboczych tweetów.

Drugim problemem jest to, że tweety, które zostały już opublikowane, mogą trafić do magazynu danych, co oznacza, że mogą być wysyłane wiele razy.

Aby tego uniknąć, będziesz musiał dodać filtr Integromat pomiędzy modułami Notion i Data store.

Aby skonfigurować filtr, będziesz musiał użyć dwóch reguł lub warunków.

Pierwszym warunkiem będzie Właściwości Wartość: Tweeted jest równe false . Innymi słowy, zapobiega to przedostawaniu się tweeta, który został już opublikowany do magazynu danych. Więcej o tym, jak to działa, wyjaśnimy później.

Drugi warunek to i AND jeden. Tutaj wybierz Właściwości Wartość: Gotowe Równe do true , abyś mógł poinformować Integromat, kiedy będziesz gotowy z tweetem.

Zobacz poniższy obraz, aby uzyskać informacje na temat konfiguracji filtra:

Teraz nadszedł czas, aby zaplanować swój scenariusz dotyczący Integromatu.

Kliknij ikonę zegara w module Notion. Tutaj możesz zaplanować, jak często Integromat powinien sprawdzać, czy w bazie harmonogramu tweetów pojawiły się nowe pozycje.

Im krótszy czas między uruchomieniami scenariusza, tym więcej zadań będzie on wykonywał z Twojego konta Integromat.

Teraz przetestujmy automatyzację, wpisując jakieś informacje w bazie danych Notion.

Wpisz tweeta, zaznacz pole Gotowe i dodaj datę i godzinę przed bieżącą datą.

Następnie przejdź do swojego scenariusza Integromat, kliknij przycisk Uruchom raz w lewym dolnym rogu i sprawdź, czy występują błędy.

Wypróbuj z różnymi godzinami i datami oraz z zaznaczonym polem Gotowe i bez niego.

Jeśli wszystko działa, włącz automatyzację, klikając przełącznik.

A oto jak wygląda wynikowy scenariusz:

Krok 3: Tworzenie drugiego scenariusza Integromatu

Poniższy scenariusz automatycznie opublikuje tweety na Twitterze.

Tak jak poprzednio, będziesz musiał stworzyć nowy scenariusz Integromatu. Następnie dodaj moduł magazynu danych rekordów wyszukiwania.

Następnie wybierz magazyn danych „ Zaplanowane tweety ” i przefiltruj właściwość „ Zaplanowane dla ” na „ Wcześniej niż lub równa ” pod nagłówkiem „ Operatory daty i godziny ”. Kliknij pole danych, przejdź do zakładki daty i wybierz „ Teraz ”.

Powodem, dla którego uwzględniamy regułę „Wcześniej niż teraz ”, jest to, że automatyzacja tylko co jakiś czas sprawdza, czy ten warunek jest spełniony, i jest mało prawdopodobne, że zaplanowana godzina jest dokładnie taka sama, kiedy automatyzacja sprawdza warunek.

Aby przetestować automatyzację, zalecamy użycie jednorazowego konta na Twitterze. W ten sposób Twoje główne konto na Twitterze nie ucierpi, jeśli coś pójdzie nie tak.

Następnie musisz dodać do swojego scenariusza moduł Utwórz tweeta na Twitterze. Po połączeniu konta Twitter z Integromat (w module) wybierz rekord „ Tweet ” w magazynie danych dla właściwości „ Status ”.

Wspaniały! Możesz teraz Tweetować nowe rzeczy za pomocą Notion. Poprawmy jednak scenariusz, wprowadzając jeszcze kilka poprawek.

Aby upewnić się, że nic nie pójdzie nie tak, skonfigurujmy filtr między modułami Magazyn danych i Twitter, aby sprawdzić, czy długość tweeta jest mniejsza lub równa 257 znaków (co jest limitem znaków dla Twittera, jeśli umieścisz link w swoim ćwierkać).

Jeśli nigdy nie tweetujesz linków, możesz ustawić to na 280.

Następnie dodaj do tego scenariusza moduł Aktualizuj pojęcie elementu bazy danych.

W module wybierz bazę danych harmonogramu tweetów i użyj „ Klucz ” jako identyfikator elementu bazy danych (nie ma znaczenia, z którego magazynu danych, ponieważ mają one te same wartości klucza).

Następnie wybierz „ Tak ” dla właściwości Tweeted.

Dzięki temu dowiesz się, że nastąpiła automatyzacja i że Twoje tweety zostały pomyślnie opublikowane, gdy zobaczysz tę właściwość sprawdzoną w Notion.

Na koniec dodaj kolejny moduł magazynu danych Usuń rekord. Tutaj wystarczy wybrać magazyn danych „ Zaplanowane tweety ” i ponownie użyć „ Klucz ” jako wartość „ Klucz ”. Dzięki temu ten sam tweet nie zostanie opublikowany dwa razy.

Jeśli chodzi o planowanie, będziemy uruchamiać tę automatyzację co 30 minut. W ten sposób, gdy zaplanujesz tweet, zostanie on wysłany co najwyżej 29:59 minut później.

Kliknij zegar w module Magazynu danych , ustaw pole „ Uruchom scenariusz ” w „ regularnych odstępach ” i pole „ Minuty ” na „ 30 ”.

Przetestuj również tę automatyzację, wpisując różne rodzaje danych w bazie danych Notion i klikając przycisk „ Uruchom raz ” w swoim scenariuszu Integromat.

Po sprawdzeniu, czy działa płynnie, kliknij przełącznik, aby włączyć scenariusz.

Jeśli wszystko działa, zmień połączenie w module Twittera z konta jednorazowego na konto główne, a wszystko będzie gotowe. Wynikowy scenariusz powinien wyglądać tak:

magazyn-danych-do-pojęcia

Wniosek

Dobra robota!

Nauczyłeś się budować harmonogram tweetów w Notion z pomocą Integromatu.

Od teraz, kiedy chcesz zaplanować tweet, po prostu wpisz go w bazie danych, wybierz datę i godzinę, zaznacz pole, a Integromat zajmie się resztą.

Miłej automatyzacji!