Stwórz własną aplikację treningową w 5 krokach – bez programowania

Święta za nami i nowy rok przed nami, więc czas zresetować nasze cele i znaleźć sposoby, aby uczynić nasze życie zdrowszym i szczęśliwszym. O tej porze w zeszłym roku, podobnie jak wiele osób, postanowiłem stworzyć bardziej uporządkowany program ćwiczeń i śledzić swoje postępy. Przyjrzałem się kilku aplikacjom fitness i treningowym, z których mogłem korzystać, ale żadna z nich nie pozwalała mi śledzić moich treningów dokładnie tak, jak chciałem – więc stworzyłem własne, bez pisania kodu.

Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji, nie martw się: korzystając z AppSheet, platformy do tworzenia aplikacji no-code Google Cloud, możesz również zbudować niestandardową aplikację fitness, która może wykonywać takie czynności, jak rejestrowanie zestawów, powtórzeń i ciężarów, zarejestrowane treningi i pokażą Ci postępy.

appsheet trening app.jpg

Aby rozpocząć, skopiuj ukończoną wersję tutaj . Jeśli po drodze napotkasz jakieś problemy lub masz pytania, specjaliści Google uruchomili również wątek w społeczności AppSheet, do którego możesz dołączyć.

Krok 1: Skonfiguruj dane i utwórz aplikację

Najpierw musisz uporządkować swoje dane i połączyć je z AppSheet. AppSheet może łączyć się z wieloma źródłami danych, ale najłatwiej będzie połączyć go z Arkuszami Google, ponieważ Panowie z Google stworzyli kilka sprytnych integracji z Google Workspace . Ustawiłem już przykładowe dane. Istnieją dwie tabele (po jednej na każdej karcie): pierwsza zawiera listę ćwiczeń, które wykonuję co tydzień, a druga to dziennik każdego ćwiczenia, które wykonuję, i moje wyniki (takie jak zastosowana waga i liczba powtórzeń).

dziennik treningu.jpg

Możesz skopiować ten arkusz i użyć go do uruchomienia aplikacji. Gdy to zrobisz, możesz utworzyć aplikację bezpośrednio z Arkuszy Google. Idź do Narzędzia> Arkusz aplikacji> Utwórz aplikację, a AppSheet odczyta Twoje dane i skonfiguruje aplikację. Pamiętaj, że jeśli używasz innego źródła danych, możesz wykonać następujące kroki, aby połączyć się z AppSheet.

workoutsheetstoappsheet.gif

Krok 2: Utwórz formularz do rejestrowania ćwiczeń

Powinieneś teraz być w edytorze arkusza aplikacji. Podgląd Twojej aplikacji na żywo będzie widoczny po prawej stronie ekranu. W tym momencie AppSheet połączył się tylko z jedną z dwóch tabel, które mieliśmy w naszym arkuszu kalkulacyjnym (w zależności od tego, która była otwarta podczas tworzenia naszej aplikacji), więc będziemy chcieli połączyć się z drugą, przechodząc do Dane> Tabele> „Dodaj tabelę dla „Dziennika treningów”.

Utwórz formularz.jpg

Przed utworzeniem formularza musimy poinformować AppSheet, jaki typ danych znajduje się w każdej kolumnie i jak te dane mają być używane. Przejdź do Dane> Kolumny> Dziennik treningu i ustaw następujące kolumny z tymi ustawieniami (możesz dostosować ustawienia kolumn, klikając ikonę ołówka po lewej stronie każdej kolumny):

dostosuj ustawienia kolumny.jpg

Ten obraz pokazuje, jak dostosowałem ustawienia dla „Klucz”, „Wagi zestawu 1 (funty)”, „Powtórzenia zestawu 1” i „Jak się czuję”.

datasettings.gif

Teraz utwórzmy Widok dla tego formularza. Widok jest podobny do strony internetowej, ale dotyczy aplikacji. Przejdź do UX> Widoki i kliknij Nowy widok . Ustaw nazwę widoku na „Record Exercise”, wybierz „Workout Log” obok opcji For this data , ustaw typ widoku na „form” i ustaw pozycję jako „Left”. Teraz, jeśli zapiszesz aplikację, powinieneś być w stanie kliknąć „Nagraj ćwiczenie” w swojej aplikacji i otworzy się formularz, w którym możesz zarejestrować swoje ćwiczenie.

formview.gif

Krok 3: Skonfiguruj swój cyfrowy dziennik ćwiczeń

Lubię szybko przeglądać poprzednie treningi podczas ćwiczeń, aby wiedzieć, ile powtórzeń i obciążeń powinienem zrobić. Aby utworzyć dziennik ćwiczeń, będziemy chcieli utworzyć nowy widok. Przejdź do UX> Widok i kliknij Nowy widok . Nazwij ten widok „Log Book”, wybierz „Workout Log” jako dane, wybierz „Table” jako typ widoku i ustaw pozycję na „Right”.

Następnie w sekcji Opcje widoku wybierz Sortuj według „Daty”, „Rosnąco i grupuj według „ Daty ”,„ Rosnąco ”.

Wyświetl opcje.jpg

Krok 4: Utwórz pulpit nawigacyjny statystyk

W tym momencie mamy już działającą aplikację, która pozwala nam rejestrować i przeglądać treningi. Jednak będąc maniakiem danych, uwielbiam używać wykresów do śledzenia postępów. Zasadniczo stworzymy interaktywny pulpit nawigacyjny z wykresami, które będą pokazywać statystyki dla dowolnego wybranego ćwiczenia. Ten krok jest trochę bardziej skomplikowany, więc jeśli chcesz, możesz go pominąć – w końcu to Twoja aplikacja!

dashboardpreview.gif

Zanim utworzymy widok pulpitu nawigacyjnego, musimy zdecydować, jakie dane chcemy zobaczyć. Lubię widzieć całkowitą liczbę powtórzeń na serię, wraz z ilością ciężaru, który podniosłem w mojej pierwszej serii. Mamy już kolumnę z wagami (zestaw 1 wag (lbs)), ale będziemy musieli skonfigurować wirtualną kolumnę, aby obliczyć całkowitą liczbę powtórzeń. Aby to zrobić, wybierz Dane> Kolumny> Dziennik treningu> Dodaj wirtualną kolumnę.

Dashboard view.jpg

W przypadku zaawansowanej logiki, takiej jak te obliczenia, AppSheet używa wyrażeń podobnych do tych używanych w Arkuszach Google. Nazwij wirtualną kolumnę „Łączna liczba powtórzeń” i dodaj tę formułę w wyskakującym okienku, aby obliczyć całkowitą liczbę powtórzeń:

[Zestaw 1 powtórzeń] + [Zestaw 2 powtórzeń] + [Zestaw 3 powtórzeń] + [Zestaw 4 powtórzeń] + [Zestaw 5 powtórzeń]

Teraz możemy pracować nad stworzeniem naszego widoku Dashboard. W arkuszu aplikacji widok Dashboard to w zasadzie widok zawierający kilka innych widoków. Dlatego zanim utworzymy nasz pulpit nawigacyjny, utwórzmy następujące widoki.

utwórz następujący views.jpg

Teraz możemy stworzyć nasz widok Dashboard. Nazwijmy Widok „Statystyki”, ustaw typ widoku na „Pulpit nawigacyjny” i Pozycja na „Wyśrodkuj”. W przypadku pozycji widoku wybierz „Ćwiczenia” (nie Ćwiczenia!) „Łączna liczba powtórzeń”, „Ustaw 1 wagę (funty)”, „Nastrój” i „Kalendarz”. Włącz tryb interaktywny i w obszarze Wyświetlanie> Typ ikony „wykres” i wybierz wybraną ikonę. Kliknij Zapisz , a powinieneś mieć teraz całkiem schludny pulpit nawigacyjny, który dostosowuje każdy wykres na podstawie wybranego ćwiczenia.

dashboardhowto.gif

Krok 5: Spersonalizuj swoją aplikację i wyślij ją na swój telefon!

Teraz, gdy Twoja aplikacja jest gotowa, możesz ją spersonalizować, dostosowując wygląd i sposób działania lub dodając dodatkowe funkcje. W tym momencie możesz swobodnie poruszać się po edytorze AppSheet i przetestować niektóre jego funkcje. Oto kilka dostosowań, które dodałem do mojej aplikacji.

  • Poszedłem do UX> Brand i zmieniłem mój podstawowy kolor na niebieski.
  • Poszedłem do Zachowanie> Offline / Synchronizacja i włączyłem Używaj w trybie offline, aby móc korzystać z mojej aplikacji, gdy nie mam połączenia z Internetem.
  • Zmieniłem pozycję widoku Ćwiczenia na Menu, więc pojawia się tylko w Menu w lewym górnym rogu mojej aplikacji.

Po dostosowaniu aplikacji tak, jak chcesz, możesz wysłać ją na swój telefon. Przejdź do Użytkownicy> Użytkownicy> Udostępnij aplikację, wpisz swój adres e-mail obok Adresy e-mail użytkowników , zaznacz „Nie jestem robotem” i wybierz „Dodaj użytkowników + wyślij zaproszenie”. Teraz sprawdź pocztę na telefonie i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby pobrać aplikację!

Arkusz aplikacji oferuje wiele sposobów na uproszczenie życia poprzez tworzenie aplikacji – zobacz, jakie inne aplikacje możesz stworzyć. Miłego tworzenia aplikacji!